Baza

Budynek naszej szkoły istnieje już od ponad 200 lat. Świadczy o tym między innymi ręcznie wykonana mozaika posadzki. To tutaj w czasach zaborów, pomimo istniejącego zakazu, prowadzone były lekcje w języku polskim. Obecnie łączymy w sobie historię ze współczesnością - budynek dostosowany jest do potrzeb osób niedowidzących.

 Szkoła jest przyjazna, zorientowana na potrzeby uczniów i dysponuje dobrze wyposażoną bazą lokalowo-dydaktyczną. Sale lekcyjne są przestronne, estetyczne i zaopatrzone w nowoczesny sprzęt multimedialny (komputery, laptopy, telewizory, rzutniki, tablicę interaktywną).

Na parterze budynku znajduje się dobrze wyposażona pracownia gastronomiczna, dzięki czemu przyszli adepci sztuki kulinarnej mogą poczuć się jak w kuchni restauracyjnej i doskonalić swoje umiejętności oraz dawać upust swojej kreatywności w tworzeniu dań i potraw. Szkoła pełni również funkcję Ośrodka Egzaminacyjnego do przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie: kucharz. W trakcie przygotowania jest również pracownia fryzjerska, gdzie przyszli fryzjerzy będą mogli tworzyć perfekcyjne i piękne fryzury. 

Szkoła stale dostosowuje kierunki kształcenia do potrzeb współczesnego rynku pracy. Dlatego w Szkole Branżowej I stopnia działa klasa wielozawodowa, która umożliwia uczniom wybór zawodu zgodnie z zainteresowaniami. Obecnie do najbardziej popularnych zawodów należą: sprzedawca, cukiernik, piekarz, stolarz, murarz, elektryk, mechanik pojazdów samochodowych oraz blacharz samochodowy. W klasie wielozawodowej obowiązkowe zajęcia edukacyjne w zakresie przedmiotów ogólnokształcących odbywają się w szkole, natomiast umiejętności praktyczne uczniowie doskonalą w zakładach pracy, z którymi podpisali umowę o pracę, a wiedzę teoretyczną z przedmiotów zawodowych zdobywają na miesięcznych kursach organizowanych przez Ośrodki Kształcenia Zawodowego. Zaletą systemu kształcenia w klasach wielozawodowych jest nauka zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, nawiązanie współpracy z potencjalnym pracodawcą, płatne praktyki zawodowe, a także wliczanie czasu praktyk do stażu pracy. Uczniom pełnoletnim, mającym problemy ze znalezieniem praktyk, szkoła pomaga przez podpisanie umowy o współpracy z odpowiednim zakładem pracy, przyjaznym dla pracujących. Bezpośredni kontakt z pracodawcami od początku edukacji, nawiązuje kierownik i opiekun szkolenia praktycznego.

W szkole znajduje się również ogólnodostępna baza hotelowa. W dwóch z sześciu pokoi znajdują się aneksy kuchenne i własne łazienki. Pokoje są przytulne i zadbane. Z okna każdego z pokojów jest przepiękny widok na góry, a dla tych, którzy potrzebują szerszego spojrzenia na świat został zapewniony stały dostęp do bezprzewodowego internetu.  

 Na drugim piętrze znajduje się bardzo dobrze wyposażona pracownia plastyczna, gdzie organizowane są zajęcia artystyczne i twórcze koła zainteresowań.

Zaraz obok pracowni plastycznej znajduje się świetlica. To tutaj uczniowie mogą zregenerować siły fizyczne oraz psychiczne, w czym z pewnością pomagają stół bilardowy, piłkarzyki, stół do ping ponga i sprzęt sportowy.