Projekt YES POLSKA rozpoczęty !

13.04.2016

Obecnie w  ZS w  Ustroniu realizowany jest  projekt o nazwie „YES POLSKA” .Powstał on w ramach współpracy Szkoły Salezjańskiej w Kartagenie (Hiszpania) a Zespołem Szkół w Ustroniu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Zadaniem naszej szkoły była organizacja staży w odpowiednich zawodach i opieka mentorska podczas ich realizacji.

Koordynatorem projektu jest p.Patrycja Busz która  nawiązała współpracę ze szkołą w Hiszpanii.

Grupa została zakwaterowana w Ośrodku Relaks w Wiśle dzięki współpracy z Ślaską Komendą OHP.

Grupa która przyjechała z Hiszpanii liczy 12 osób. Zdobywają oni doświadczenie w takich zawodach jak: elektryk , mechanik samochodowy , teletechnik , spawacz.

Staże realizowane są w lokalnych firmach na terenie Ustronia i powiatu cieszyńskiego takich jak:

Autoryzowany serwis DAF  Firma „Wanicki" z Ustronia

Firma PRO – Tower z Ustronia

Firma „Elpol „ z Goleszowa .

 Regenaracja Głowic Aluminiowych – Leszek Łukosz

Firma Adamex ze Skoczowa

Firma Infobox z Cieszyna

W dwunastoosobowej grupie stażystów jest tylko jedna dziewczyna  – Irene która kształci się w jednym z najbardziej męskich zawodów–zawodzie spawacza. Niektórym aż trudno uwierzyć, że ta drobna, uśmiechnięta nastolatka  zna różne techniki spawania i dobrze sobie radzi w tym zawodzie .

Dla lokalnych pracodawców to również ciekawe doświadczenie które jest motywacją dla pracowników  którzy szkolą uczniów  z Hiszpanii.

Obecnie realizowany staż trwa od 28 marca do 29 kwietnia. Oprócz praktyk zorganizowany został też program kulturalny w postaci wycieczek m.in. do Oświęcimia oraz udział w regionalnym wieczorze góralskim. Grupa jest zachwycona walorami turystycznymi naszego regionu.

Staże z udziałem obcokrajowców są bogatym źródłem doświadczeń zawodowych i kulturowych dla obu stron. Mamy nadzieję że uda nam się realizować więcej takich projektów w przyszłości.

Szczególne podziękowania dla:

G.Mazurka , B. Ziomka , A. Orłowskiego , P. Kłósko , D. Herzyka , M.Jamroza, Ł Michałek  oraz wszystkim pozostałym pracownikom firm którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia